Vytváření citací

Tvorba citací úzce souvisí s vyhodnocováním diskuze. Citace je konkrétní výpověď respondenta, která je v kvalitativních výzkumech často tím, co dokresluje interpretaci výsledků moderátorem nebo analytikem – výzkumník o citace opírá svá zjištění.

Tato funkce usnadňuje vytváření citace z obsahu příspěvků. Celé fungování popisujeme v následujícím videu.

Jak vytvořit citaci

Citaci lze vytvořit dvěma způsoby.

První případ je vhodný, kdy chcete vytvořit citaci z části příspěvku (nebo chcete vytvořit více citací v jednom příspěvku):

  1. Označte si text, který má být součástí citace.
  2. Klikněte na tlačítko s ikonou přidání citace, které se objevilo na pravé straně příspěvku. Po kliknutí se vytvoří citace.
  3. Dále můžete přidat štítek citace nebo upravit obsah.

Úprava obsahu citace s hodí, pokud potřebujete k citaci doplnit nějaký komentář moderátora nebo kontext, pokud např. respondent v textu využívá zájmena a není jasné, k čemu odkazuje.

Při úpravě obsahu citace se nemění rozsah citace.

V poli pro přidání štítku můžete vybrat existující štítek, nebo můžete vytvořit nový. Citace může existovat i bez štítku a může obsahovat klidně více štítků. Štítky ze všech citací v příspěvku se pak zobrazují v patičce příspěvku. Změny v obsahu přípěvku i přidání štítků se ukládají automaticky. Více o štítkách najdete na stránce Zjištění a štítky.

Citaci lze také vytvořit z celého příspěvku, aniž byste museli označovat text. Stačí v patičce příspěvku kliknout na ikonu přidání citace.

Po vytvoření citace zůstává citace zvýrazněna. Je také možné vytvořit citace, které se překrévají a to včetně situace, kdy se překrévají kompletně. tuto druhou situaci ale nedporučujeme, protože je to v uživatelském rozhraní špatně poznat.

Jak upravit citaci

Pokud potřebujete citaci upravit, stačí kliknout na zvýrazněnou citaci. Hned poté se na pravé straně příspěvku zobrazí tlačítko pro úpravu citace. Změny se opět ukládají automaticky.

Pokud potřebujete odstranit komentář moderátora nebo jiné úpravy obsahu příspěvku, využijte funkci Obnovit obsah citace. Najdete ji v okně s citací v kontextovém menu (pod třemi tečkami v pravém horním rohu). Pokud je možnost Obnovit text citace neaktivní, znamená to, že je obsah citace v původní podobě.

Jak smazat citaci

Citaci můžete smazat tak, že kliknete na zvýrazněnou citaci a v kontextovém menu (pod třemi tečkami v pravém horním rohu) vyberete možnost Smazat citaci.

Jak získat všechny citace z diskuze

Citace je možné exportovat pro zpracování v Google Tabulkách, Excelu nebo např. v Airtablu. Více informací o exportech najdete na stránce Export příspěvků a citací do CSV.